Cztery zalety jednodniowej głodówki oczyszczającej

Głodówka nie musi wcale kojarzyć się nam z radykalnym i niezdrowym odchudzaniem. Coraz większe grono jej zwolenników zapewnia, że przedłuża życie, oczyszcza organizm i poprawia odporność. Jak z naukowego punktu widzenia prezentują się zalety okresowego postu?

Zmniejsza ryzyko nowotworu

Wykryto bezpośredni związek pomiędzy ilością spożywanych kalorii a zachorowaniami na raka. Okazuje się, że im mniej jesz, tym mniejsze szanse na chorobę. Przypuszcza się, że spożywając nadmiar pokarmu, narażamy się na to, iż jedzenie zalega w jelitach i gnije, wydzielając toksyny, które nas podtruwają. Dzień bez jedzenia pozwoli wydalić zalegające resztki. Komórki nowotworowe ponadto odżywiają się tylko cukrem, a gdy przez jeden dzień masz przerwę w jego dostawie, umierają.

Zapobiega zawałom

Złogi cholesterolu zalegają w naczyniach krwionośnych i utrudniają przepływ krwi. Serce chorego nie otrzymuje substancji odżywczych i tlenu, obumiera. Pacjent czuje ostry ból w klatce piersiowej, a jego życie zależy już tylko od faceta za kierownicą karetki i zespołu, który mu towarzyszy- smutny i straszny, aczkolwiek coraz częstszy scenariusz. Szacuje się, że z powodu chorób układu krążenia umiera co druga osoba! Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowe serce. Nasza typowa dieta zawiera zdecydowanie za dużo tłuszczu. Kumulujemy w sobie tłuszcze trans, trójglicerydy i LDL. Jeden dzień odpoczynku od dostarczania sobie tych tłuszczy sprawi, że organizm skorzysta z ewentualnego nadmiaru, a Ty poczujesz się zdrowszy.

Poprawia nastrój

Przetrwanie takiej głodówki może być ciężkie, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony. Dlatego warto robić to stopniowo – głodówka 12 godzinna, za tydzień – 16, a za kolejny 20. Aż dojdziesz do pełnej doby. Poczujesz się niesamowicie lekki i dumny, gdy Ci się uda. Organizm wyśle swoistą nagrodę w postaci endorfin – hormonów szczęścia.

Zwiększa wydzielanie HGH

Hormon wzrostu daje sygnał Twoim mięśniom, aby rosły. Zwiększa też siłę i wytrzymałość. Wspomaga spalanie tłuszczu, a nawet podobno odmładza. Już jeden dzień postu zwiększa poziom tego hormonu o 200%! Robi wrażenie, prawda?

9.5 Ocena

Zajrzyj do nas na Facebook.
Projekt i realizacja
Fitness & Health
Logo