Co wpływa na jędrność skóry?

Podczas, gdy koncentrujemy się szczególnie na działaniach zapobiegawczych w kierunku nierówności na twarzy, nietrudno jest zapomnieć o reszcie ciała, także o tym, iż cera starzeje się na wszystkich naszych partiach ciała. Cera niszczy się wraz z wiekiem oraz niestety, nie posiadamy na to dużego wpływu. Delikatne rysy na ciele stają się szczególnie charakterystyczne, cera gubi trochę młodzieżowego błysku, wydaje się wyjątkowo wiotka oraz słaba. Jest to mechanizm nieuchronny, jednak uzależniony od wielu rozmaitych elementów – nie są to jedynie sprawy fizjologiczne, a również to, w jaki sposób chronimy siebie oraz jaki toczymy tryb życia.

Co się dzieje z Twoją cerą?

Wątła cera, która staje się słabsza, stanowi informację wskazującą na problemy z kolagenem oraz elastyną. Są to dwa białka, których przeznaczeniem jest wspomaganie cery oraz dodawanie jej sprężystości. Oba te białka podlegają zniszczeniu razem z wiekiem, lecz są również kolejne elementy, jakie owy proces nasilają.

Takie jak:

  • nikotyna i zwiększone spożycie alkoholu
  • zbyt duża ilość kąpieli słonecznych
  • zmiany hormonalne
  • drastyczna utrata masy ciała

Mamy tu więc kluczowe elementy przyczyniające się do zepsucia sprężystości cery, jednak nie jedyne. Zarówno braki pokarmowe, takie jak niedostatek niacyny lub witaminy E, potrafią nasilać przebieg niszczenia cery. Podobnie zbyt wysoka podaż węglowodanów w diecie wzmaga niszczenie kolagenu oraz elastyny.

Teoretycznie, na większość elementów potęgujących niszczenie cery nie mamy zbyt dużego wpływu. Mamy za to wpływ na zmianę trybu życia.

Kąpiele słoneczne

Kąpiele słoneczne są kluczowym czynnikiem środowiskowym, który ma największy wpływ na harmonię oraz strukturę naszej cery, a także doprowadzają do jej zniszczenia. Przeważająca część lekarzy sądzi, iż 70% mechanizmu starzenia się skóry uzależnione jest od kąpieli słonecznych.

Nasze cało, które jest szczególnie narażone na ryzyko, to nasza twarz, ponieważ w większości przypadków jest całkowicie odsłonięta. Niestety, nie musi to oznaczać, iż pozostała część ciała jest bezpieczna. Lato jest szczególnym okresem, w którym uwielbiamy zażywać kąpieli słonecznych.

Do tego dochodzą również kąpiele słoneczne w solarium. Musimy być świadomi, że ładna opalenizna jest obarczona ceną, jaką jest szybsza utrata jędrności. Możemy sobie pomóc w walce z wiotkością skóry poprzez używanie filtrów promieni słonecznych podczas opalania. Na pewno opłaci się nam to w przyszłości.

Nikotyna i zwiększone spożycie alkoholu

Niestety, nie podlega żadnym wątpliwościom, że wszelakie używki stanowią zagrożenie oraz destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Nasza skóra nie jest tutaj żadnym wyjątkiem! Dobrą wiadomością jest, że macie tutaj decydujący wpływ.

Nikotyna z papierosów jest najgorszym elementem wzmagającym niszczenie oraz starzenie się skóry, bez względu na płeć. Zarówno kobiety i mężczyźni są narażeni w jednakowym stopniu.

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym przyczyniają się do niszczenia białek, elastyny oraz kolagenu. Uszczuplanie ich zasobów przekłada się na słabsze możliwości utrzymania naprężonej skóry. Palenie ogranicza również możliwość dostarczenia krwi do naszego naskórka, co oznacza mniejsze ilości dostępnego tlenu.

Alkohol z drugiej strony działa negatywnie na antyoksydanty. Ich niedobór powoduje niszczenie kolagenu oraz elastyny, co wzmaga proces starzenia cery. Alkohol posiada też właściwości diuracyjne, czyli odwadniające, przez co uszczupla zapasy wody podskórnej, która ma bezpośredni wpływ na jędrność skóry.

Zmiany hormonalne

Menopauza jest procesem, który jest nieunikniony. Kobiece narządy, w tym przypadku jajniki tracą zdolność efektywnej produkcji estrogenów. Ma to bezpośredni wpływ na produkcję kolagenu oraz elastyny. Skóra traci na grubości oraz wytrzymałości, co sprawia, że jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia. Zdolność do utrzymywania wody jest znacząco ograniczona, więc nietrudno o suchość skóry oraz łuszczenie się skóry.

Zmniejszenie wagi

O ile utrata wagi jest w 90% przypadków, pozytywna jeżeli chodzi o masę innych dolegliwości powiązanych z nadwagą, tak drastyczna utrata wagi w zbyt krótkim czasie może być niebezpieczna. Problem polega na tym, że szybka utrata wagi tworzy pewną pustą przestrzeń między skórą, a mięśniami. Co daje efekt obwisłej skóry.

Oczywiście z czasem, skóra się „naciągnie” i uzyska początkową jędrność. Osoby młode poradzą sobie z tym problemem szybciej, niż osoby po 50 roku życia. Ze względu na większe pokłady kolagenu dostępnego w komórkach ciała, czego nie można powiedzieć o osobach w podeszłym wieku. Osoby starsze mogą właściwie nigdy nie odzyskać odpowiedniej jędrności.

Czy istnieje sposób na jędrną skórę?

Preparaty z reklam zachęcają nas do uwierzenia, że jest to możliwe. Ogrom różnych ekstraktów, smarowideł czy balsamów, które podobno mają cudowny wpływ na wiotką skórę. Rzeczywistość jednak jest trochę mniej różowa.

Jedynym rozwiązaniem mogą być produkty, które zawierają wysoki poziom kolagenu oraz retinoidów. Ciągłe uzupełnianie kolagenu jest właściwym posunięciem, gdyż nasz organizm go już po prostu nie produkuję po osiągnięciu pewnego wieku.

To samo tyczy się retinoidów. Nie jest to jednak tania alternatywa, dlatego też najbardziej opłacalnym posunięciem dla większości jest skupienie się przede wszystkim na skórze twarzy.

10 Ocena

Zajrzyj do nas na Facebook.
Projekt i realizacja
Fitness & Health
Logo