Odżywki nie tylko dla sportowców!

W dzisiejszych czasach z jednej strony można zobaczyć tendencje związaną z nasilającą się grupą osób, które w ogóle nie ćwiczą, a z drugiej strony można zauważyć osoby, dla których trenowanie na siłowni staje się bardzo ważnym elementem ich życia. Coraz więcej osób zaczyna się przekonywać do odwiedzania siłowni, ponieważ zauważają, że dbanie o swoją sylwetkę oraz budowanie masy mięśniowej nie musi się wiązać tylko i wyłącznie z zażywaniem sterydów.

W wielu przypadkach można w naturalny sposób osiągnąć bardzo dobrą sylwetkę i ludzie to zauważają, a co za tym idzie rozwijają się w tym kierunku. Sporty siłowe, kulturystyka i siłownia zdobywają znacznie większą popularność. Nawet coraz więcej osób przekonuje się do stosowania odżywek oraz suplementów diety, gdy dawniej było to uważane za coś chemicznego i szkodliwego dla zdrowia to dzisiaj ludzie rozumieją, że większość suplementów korzystnie wpływa na zdrowie.

Najczęstszym wyborem wśród osób, które interesują się kulturystyką jest wybór białka serwatkowego, które wcześniej było demonizowane, zaś dzisiaj uważa się je za bardzo zdrowe uzupełnienie diety, które ma właściwości przeciwzapalne, ograniczające przy tym czynniki związane z ryzykiem chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych, leczących POChP.

Kto dzisiaj korzysta z odżywek?

Dawniej z odżywek korzystały tylko i wyłącznie osoby, które interesowały się kulturystyką w sposób bardzo poważny. Osoby, które chciały zostać zawodowcami często sięgały po różnego rodzaju suplementy diety i odżywki.

W dzisiejszych czasach wiele się zmieniło i wielu amatorów kulturystyki oraz sportów siłowych zaczęło stosować różnego rodzaju odżywki. Tak naprawdę już znaczna część mężczyzn oraz niewielka ilość kobiet, którzy uczęszczają na siłownie stosuje odżywki. Większość z nich to osoby, które ćwiczą ponad rok.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją drogę z siłownią nie decydują się tak często na wprowadzenie suplementacji do swojej diety. Wynika to przede wszystkim z tego, że na początku nie istnieje zbyt duży problem, aby wprowadzić do swojej diety tak dużą ilość niezbędnych substancji odżywczych, minerałów oraz odpowiedniej ilości makroskładników tylko i wyłącznie z samego jedzenia, jednak z czasem to się zmienia. Im ktoś dłużej ćwiczy tym jego mięśnie zaczynają wolniej rosnąć.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na to aby wprowadzić do swojej diety suplementacje, a posiada już pewien dłuższy staż to osiągnie zdecydowanie lepsze efekty, niżeli bez suplementacji, a do tego uzupełnienie odpowiedniej ilości kalorii oraz makroskładników będzie zdecydowanie mniej problematyczne dla takiej osoby.

Jakie są najpopularniejsze odżywki?

Obecnie najpopularniejszą odżywką używaną w zasadzie przez większość osób, które chodzą regularnie na siłownie i mają staż dłuższy niż rok to przede wszystkim białko serwatkowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że wprowadzenie do organizmu odpowiedniej ilości dobrej jakości białka jest bardzo trudne. Oczywiście można się faszerować glutenem, który też jest białkiem, ale jest on bardzo niezdrowy dla organizmu, dlatego istotne jest, żeby białko było dobrego rodzaju. Dobranie odpowiedniej jakości białka serwatkowego w erze internetu nie należy do najtrudniejszych decyzji. Można przeczytać setki, a nawet tysiące opinii na temat różnych produktów i porównać je ze sobą i wybrać konkretny produkt dla siebie.

Kolejnym popularną odżywką jest tzw. gainer, a dokładniej odżywka węglowodanowo-białkowa, która jest stosowana w głównej mierze przez osoby mające trudności z nabraniem odpowiedniej masy mięśniowej. Większość osób na świecie to tak naprawdę ektomorficy, czyli osoby, które mają łatwość w zrzucaniu wagi, a trudność w jej nabieraniu, a jest to spowodowane szybkim metabolizmem.

Takim osobom najczęściej zaleca się stosowanie suplementacji z tzw. gainerami. Dzięki czemu mogą w znacznie szybszy i łatwiejszy sposób nabrać masy mięśniowej. Osoby, które posiadają już pewną masę mięśniową, ale zaczynają się im trudności z nabieraniem kolejnej powinny zdecydować się na zastosowanie cyklu kreatynowego. Dzięki niemu w znacznie szybszy sposób będą mogły nabrać masy mięśniowej, siły oraz wytrzymałość. Jest to bardzo popularna odżywka wśród amatorów kulturystyki.

Kto powinien się zainteresować?

Mówiąc krótko, każdy kto ceni swoje zdrowie! Nie wspominając o zawodowych sportowcach. Odżywki białkowe pomagają naszemu organizmowi zachować prawidłowe funkcjonowanie. Natomiast ogromna część społeczeństwa ma niedobory białka! Odżywki białkowe, to wręcz idealne produkty, które uzupełnią nasz niedobór. Są łatwe w przygotowaniu, wystarczy shaker oraz trochę wody, a do tego są bardzo tanie. Nie rezygnujcie ze zdrowia :)!

10 Ocena

Zajrzyj do nas na Facebook.
Projekt i realizacja
Fitness & Health
Logo