Uprawiasz sport? Zadbaj o zęby!

Aktywność fizyczna bez wątpienia służy zdrowiu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że sportowcy są bardziej narażeni na choroby zębów i dziąseł i powinni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto wiedzieć jak o siebie zadbać, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Sport a zdrowie jamy ustnej.

Naukowcy dowiedli, że pH śliny sportowców jest niższe niż osób nieaktywnych. Kiedy odczyn śliny spada poniżej 5,5 – w większym stopniu rozwijają się bakterie odpowiedzialne za próchnicę i paradontozę. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest dieta. Osoby intensywnie uprawiające sport ćwicząc, często sięgają po napoje energetyczne oraz batony odżywcze. Produkty te obfitują w węglowodany, które są idealną pożywką dla bakterii.

Intensywne oddychanie, często przez usta, podczas wysiłku fizycznego powoduje też wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Ten stan potęguje jeszcze intensywne pocenie się podczas ćwiczeń, a wynikające z niego odwodnienie, powoduje jeszcze większe nasilenie suchości w ustach. Niedobór śliny jest również wynikiem stresu fizycznego i emocjonalnego, który zwiększa poziom adrenaliny w organizmie. Hormon ten powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, także tych w jamie ustnej, co dodatkowo jeszcze bardziej ogranicza ilość wytwarzanej śliny, a jej niedobór sprzyja rozwojowi bakterii powodujących próchnicę i choroby przyzębia.

Dodatkowo zawodowi sportowcy poddający swoje ciało ciągłemu dużemu wysiłkowi fizycznemu, narażają się na osłabienie mechanizmów obronnych organizmu. Badania naukowe dowodzą, że następuje u nich obniżenie poziomu przeciwciał IgA w ślinie, a są one najważniejszym naturalnym czynnikiem chroniącym jamę ustną przed inwazją chorobotwórczych bakterii.

Kolejnym problem profesjonalnych sportowców jest napięty grafik treningów i startów w zawodach. Częste wyjazdy, również zagraniczne oraz bardzo napięty harmonogram nie sprzyjają regularnym wizytom u lekarza stomatologa.

Sportowcy są też dodatkowo narażeni na urazy mogące pogorszyć stan jamy ustnej. Dzieje się tak zwłaszcza w tak zwanych sportach kontaktowych takich, jak boks, muay thai, judo, kick boxing czy karate. Co prawda sportowcy noszą specjalne szyny chroniące uzębienie, ale mimo to często dochodzi do urazów zębów. Na znaczne uszkodzenia zębów są też narażone osoby grające w piłkę nożną, jeżdżące konno, na rowerze, rolkach łyżwach, nartach czy desce.

Co zrobić, by uniknąć kłopotów z zębami?

Zawodowi sportowcy oraz wszystkie osoby bardzo aktywne fizycznie powinny szczególnie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej. Skrupulatna higiena to podstawa. Pamiętaj, aby myć zęby po każdym posiłku, a nie tylko rano i wieczorem. Rób to także po spożyciu batonów proteinowych oraz napojów odżywczych. Zęby najdokładniej oczyścisz przy pomocy elektrycznej szczoteczki do zębów. Absolutną koniecznością jest również używanie nici dentystycznej i używanie antybakteryjnej bezalkoholowej płukani do ust. Do dentysty chodź co pół roku. Regularnie poddawaj się profesjonalnemu zabiegowi czyszczenia zębów z kamienia i osadu.

Oprócz odpowiedniej higieny i profilaktyki stomatologicznej, na co dzień powinnaś pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Postaraj się przez cały dzień małymi łykami pić wodę mineralną. Najlepiej sprawdzi się niegazowana woda średnio-zmineralizowana. Jeśli sięgasz w ciągu dnia po napoje energetyczne lub izotoniki, zawsze po ich wypiciu dokładnie wypłucz usta czystą wodą.

Korzystnie na stan jamy ustnej wpłynie w Twoim przypadku żucie bezcukrowej gumy, ponieważ czynność ta pobudza wytwarzanie śliny.
Bez względu na to, jaki sport uprawiasz, pomyśl o zabezpieczającej nakładce na zęby. Wykonasz ją na zamówienie w gabinecie stomatologicznym. Jej koszt jest niewielki w porównaniu z ewentualną odbudową zniszczonego czy złamanego zęba, nie wspominając już zabiegu wszczepienia implantu, jeśli dojdzie do utraty zęba.

10 Ocena

Zajrzyj do nas na Facebook.
Projekt i realizacja
Fitness & Health
Logo